Кејот на Вардар имал калдрма...

Обраснат со вегетација и затрупан со земја, кејот на Вардар среде Скопје крие калдрма која конечно излегува на виделина.

Откако на Град Скопје му текна да го исчисти кејот на реката која ја дели на два дела македонската престолнина, отстранувањето на натрупаниот слој земја и густата вегетација откри убава калдрма од мали коцки, заборавена којзнае од кога.

Екипи на Комунална хигиена изминативе неколку дена работат на расчистување на заборавениот кеј. Скопјани ќе си ја добијат назад калдрмата која го краси кејот на Вардар по која конечно ќе можат да пешачат откако со години беше обрасната и затрупана.

Веројатно помладите генерации скопјани не ни знаат за оваа патека.

Ова чистење не треба да биде инцидентно, туку во иднина да не се дозволи патеките на кејот повторно да се затрупаат.

Делува небаре е археолошка ископина.

Фото: Град Скопје

реклама

Македонија

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Read more

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Read more

Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев

Read more

Болнички капацитети има доволно, кадарот е мобилизиран, тврди Филипче

Read more

Вести

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Читај повеќе

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Читај повеќе

Приведени 8 дилери од Кавадарци, пронајдено кокаин, хашиш, марихуана

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Читај повеќе

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе