Кеопсовата пирамида стана прожектор на пораки за борбата со COVID-19

Кеопсовата пирамида се придружи во борбата со коронавирусот на тој начин што послужи за испраќање пораки.

Најголемата од трите пирамиди во Гиза, онаа на Куфу (втор фараон од четвртата династија владетели на антички Египет, попознат како Кеопс во западната цивилизација), послужи како прожектор на кој се испишуваа пораки на единство и солидарност со оние кои се борат против коронавирусот низ светот. Пораките беа на англиски и арапски.

Египет до денес има регистрирано 710 случаи на заразени со COVID-19. Од нив 46 веќе починаа, а 157 се излекувани.

реклама

Останато

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Read more

Нови видеа

play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more
play_arrow

Креативни идеи за брз и вкусен појадок

Read more
play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more
play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Read more
play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more
play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more
play_arrow

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Read more
play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more
play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more
play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more