Халеп избори финале во Торонто и враќање во Топ 10

Поранешниот светски рекет број 1, Симона Халеп, во полуфиналето во Торонто ја победи седмата носителка Џесика Пегула со 2:1 (2-6, 6-3, 6-4).

Халеп стигна до своето 42 финале во кариерата (освојувајќи 23 титули) и 18-ти пат на турнирите ВТА 1000 (освојувајќи 8 титули).

По бројот на финалињата на ВТА, таа се израмни со Светлана Кузњецова, а сега од сегашните тенисерки пред неа се само Венус (83) и Серена Вилијамс (98).

Покрај тоа, Халеп по 45-ти пат победи противничка од Топ 10, а има 55 порази.

По настапот во Торонто, Романката на најновата ранг-листа од утре ќе се врати во Топ 10. Таа ќе стане деветти светски рекет ако го загуби финалето, а шести ако победи.

Финалето на ВТА турнирот ќе се игра вечер од 19:30 часот. Противничка на Халеп е Бразилката Беатрис Хадад Маја, кој ноќеска во полуфиналето беше подобра од Чехинката Каролина Плишкова со 2:0 (6-4 и 7-6).

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Read more

Познат полот на првото дете на Надал

Read more

Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Read more

Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе