Хамас ослободи уште 12 заложници

Макфакс
/ 28.11.2023 / 20:43

Израелските одбранбени сили потврдуваат дека Хамас му предал 12 заложници на Црвениот крст за да бидат префрлени во Израел.

„Врз основа на информациите добиени од Црвениот крст, 12 заложници – меѓу кои 10 Израелци и 2 странски државјани – се на пат кон израелска територија“, се вели во краткото соопштение на ИДФ.

URL

Десетте израелски заложници се префрлени од Хамас во Црвениот крст, потврди и портпаролот на Министерството за надворешни работи на Катар, додавајќи дека е ослободен и еден филипински државјанин.

URL

Меѓу ослободените израелски заложници има 9 жени и 1 дете.

Во замена за заложниците, 30 палестински затвореници ќе бидат ослободени од Израел подоцна денеска, рече портпаролот.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Свет

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Read more

Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Read more

Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Read more

Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Дојава за бомба на белградскиот аеродром Никола Тесла

Читај повеќе

Денеска без струја дел од Центар и Горно Нерези

Читај повеќе

Без вода делови од Општина Карпош

Читај повеќе

Времето претежно облачно со врнежи од дожд

Читај повеќе

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе