Хамилтон е спортист на годината според BBC

Ф1
Ф.З.
/ 21.12.2020 / 11:18

Престижната награда која се доделува од 1954 година по вторпат е во рацете на шампионот на Ф1.

Луис Хамилтон е изгласан за BBC спортска личност на годината за 2020 година. Британскиот возач сезонава повторно стана шампион и го израмни рекордот на легендарниот Михаел Шумахер за седум титули светски шампион, а веќе четврта година по ред е незапирлив.

Згора на тоа, годинава го надмина Германецот и по бројот на Гран при победи. Хамилтон стигна до 95, додека Шумахер има 91.

Гласањето беше јавно, а зад Хамилтон заврши капитенот на Ливерпул, фудбалерот Џордан Хендерсон. Тој го предводеше својот тим до првата премиерлигашка титула по пауза од точно 30 години.

Во потесната конкуренција беа и боксерот Тајсон Фјури, крикет играчот Стјуарт Броад, џокејот Холи Дојл и снукер мајсторот Рони О'Саливен.

„Би сакал да им честитам на сите номинирани кои се навистина неверојатни. Горд сум на нивните достигнувања. Им се заблагодарувам на сите оние кои гласаа за мене. Не очекував да победам имајќи ја предвид големата конкуренција“, рече Хамилтон.

Првиот пат кога ја доби оваа награда беше во 2014 година. Наградата е наменета исклучиво за спортисти од Обединетото Кралство и неговите територии. Можат да влезат и странци, но само доколку повеќе години работеле во Обединетото Кралство.

Во изминатата дека вака изгледа листата на победници:

 • 2020 Луис Хамилтон (Англија / Ф1)
 • 2019 Бен Стоукс (Англија / крикет)
 • 2018 Гераинт Томас (Велс / велосипедизам)
 • 2017 Мо Фарах (Англија / атлетика)
 • 2016 Енди Мареј (Шкотска / тенис)
 • 2015 Енди Мареј (Шкотска / тенис)
 • 2014 Луис Хамилтон (Англија / Ф1)
 • 2013 Енди Мареј (Шкотска / тенис)
 • 2012 Бредли Вигинс (Англија / велосипедизам)
 • 2011 Марк Кавендиш (Ман / велосипедизам)

Наградата за тренер на годината ја доби Германецот Јирген Клоп кој веќе пет години работи во Обединетото Кралство, додека за најдобар тим е одбран неговиот Ливерпул.

реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
 • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
 • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
 • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе