Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Ф1
А.С.
/ 21.05.2021 / 12:04

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Луис Хамилтон смета дека овој спорт стана „клуб на синови на милијардери“ и дека во иднина мора да биде подостапен за секого.

Хамилтон рече дека, поради фактот што Формула 1 станала „клуб на синови на милијардери“, тој дефинитивно ќе остане без шанса да си ја гради кариерата.

Неговиот почеток не беше лесен, татко му работел четири работи за да може да го финансира додека возеше картинг, а благодарение на големите напори го заработи договорот што го доби од Мекларен на само 13 години. Токму програмата на Мекларен го претвори во најподготвен дебитант во историјата на Формула 1.

„Живееме во време кога сето ова стана клуб на милијардери. Ако се вратиме таму каде што јас растев, во нормално семејство од работничка класа, нема да имам шанси да стигнам до овде. Никако. Сите момци со кои се ‘борите’ имаат многу повеќе пари. Во иднина, треба да го смениме тоа, за да ја направиме Формула 1 подостапна за оние со ‘понормално’ потекло“, рече Хамилтон.

Возачите Ленс Строл, Николас Латифи и Никита Мазепин се синови на милијардери, додека Макс Верстапен и Мик Шумахер се синови на поранешни шампиони во Формула 1.

Хамилтон и Мерцедес основаа фондација за да се обидат да привлечат повеќе луѓе од малцинските групи во светот на мотоспортот.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Ф1

Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Read more

Ред Бул ангажираше адвокат да го испита судирот меѓу Верстапен и Хамилтон

Read more

Болидот на Хамилтон продаден за 4,8 милиони фунти

Read more

Хамилтон: Нема зошто да му се извинувам на Верстапен

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе