Хамилтон: Не ми е добро, уништен сум

Ф1
Б.С.Б.
/ 14.12.2020 / 13:37

Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, ја пропушти трката во Бахреин бидејќи беше заразен со коронавирус. Тој се врати во Абу Даби и заврши на третото место, зад колегите Валтери Ботас и Макс Верстапен.

„Уништен сум, не се чувствувам добро. Но, среќен сум и благодарен бидејќи сум жив. Животот е секојдневна борба. COVID-19 не е шега, никогаш не помислив дека е. Знаев во еден момент дека ќе стане тешко бидејќи има луѓе кои умираат. Знаев дека е сериозна ситуацијата. Мислам дека е многу чудно што гледаме како светските лидери се смеат како да е ништо. Морав психички да бидам на ниво во текот на целата сезона за да можам да се вратам на трките и успеав во тоа. Кога се има волја, се има и начини“, изјави Хамилтон.

Во последната Ф1 трка за сезоната , на Големата награда на Абу Даби, победата ја прослави Макс Верстапен од Red Bull.

Верстапен за д себе ги остави Валтери Ботас и Луис Хамилтон, а одлични резултати исто така остварија и Ландо Норис и Карло Саинз.

 

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе