ФОРМУЛА 1 2021

Хамилтон: Нема зошто да му се извинувам на Верстапен

Ф1
Ф.З.
/ 19.07.2021 / 09:28

Луис Хамилтон синоќа дојде до својата 99-та победа во кариерата, но на контроверзен начин.

Британскиот возач уште во првиот круг на трката за Големата награда на Велика Британија во Силверстоун имаше судир со Макс Верстапен поради кој возачот на Ред Бул мораше да ја напушти трката.

Судирот го чинеше Хамилтон казна од 10 секунди, но сепак на крајот успеа да победи и по осми пат да слави во Силверстоун.

По трката истакна дека казната била неправедна и дека воопшто не смета дека треба да му се извини на Верстапен за судирот поради кој Холанѓанецот не ја продолжи трката.

„Сметам дека не треба да ми се извинувам на Верстаптен, за ништо. Ние само се тркавме. Не се согласувам ниту со казната која ја добив, но ја прифатив и продолжив да возам. Нема сега да се жалам за тоа. Секој има различно видување за ситуацијата и, искрено, не ми е гајле што велат останатите“, изјави Хамилтон.

Хамилтон се обидуваше да го претекне Верстапен и на една кривина малку го поткачи за десното задно тркало, доволно за Холанѓанецот да излета од патеката.

Remote video URL

Со оглед на тоа што во генералниот пласман лидер сезонава е токму Верстапен, судирот е додатно контроверзен кога ќе се земе предвид дека со вчерашната победа Хамилтон значително му се доближи на табелата и сега разликата изнесува 8 поени за Холанѓанецот.

На подиумот во Силверстоун освен Хамилтон се искачија и Шарл Леклер како втор и Валтери Ботас на третото место.

URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Ф1

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Read more

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Read more

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Read more

Ботас за прв пат во кариерата ќе настапи на Трката на шампиони

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе