ФОРМУЛА 1 2020

Хамилтон победи на „Хунгароринг“

Ф1
Ф.З.
/ 19.07.2020 / 17:12

Луис Хамилтон беше убедливо најдобар на денешната трка во Унгарија каде ја имаше пол-позицијата, го извозе најбрзиот круг и целната линија ја мина прв.

Втор триумф по ред за Британецот, откако минатата недела победи и на втората австриска трка. Хамилтон заврши пев со 8,7 секунди предност пред Макс Верстапен. Трет на подиумот се искачи клупскиот колега на Хамилтон, Финецот Валтери Ботас кој до крај го имаше нјабрзиот круг пред Хамилтон да му го престигне.

Со триумфот на „Хунгароринг“ Хамилтон го израмни рекордот на Михаел Шумахер за најмногу победи на една иста патека. Шумахер има 8 на Француското ГП, а сега Хамилтон има исто толку во Унгарија.

Во генералниот пласман сега лидерската позиција ја презема токму Хамилтон:
1. Луис Хамилтон (Мерцедес) - 62
2. Валтери Ботас (Мерцедес) - 58
3. Макс Верстапен (Ред Бул) - 33
4. Ландо Норис (Мекларен) - 26 
5. Александер Албон (Ред Бул) - 22
6. Серхио Перес (Рејсинг Поинт) - 22
7. Шарл Леклер (Ферари) - 18
8. Ленс Строл (Рејсинг Поинт) - 18
9. Карлос Саинс (Мекларен) - 14
10. Себастијан Фетел (Ферари) - 9

Наредната трка е за две недели во Силверстоун каде ќе се вози Големата награда на Велика Британија.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Ф1

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Read more

Пјер Гасли оствари прва Ф1 победа во кариерата

Read more

Спорт

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе