Хаос на улиците во Даблин поради продолжувањето на строгиот карантин

Илјадници демонстранти протестираа на улиците во Даблин бидејќи ирските власти одлучија да ги продолжат строгите епидемиолошки мерки.

На протестите се уапсени најмалку 20 лица.

Демонстрантите се судрија со полицијата, а надлежните изјавија дека тие дошле со намера да бидат насилни и да направат хаос, а не да протестираат мирно.

Remote video URL

Да се потсетиме, Ирска воведе строг карантин кон крајот на декември, а строгите рестриктивни мерки се продолжени до 5 март. Луѓето не треба да ги напуштаат нивните домови освен ако треба да одат на работа, на училиште/факултет или во продавница. Може да вежбаат на отворено, но само на 5 километри оддалеченост од нивниот дом.

Remote video URL
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Read more

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more
 

Вести

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе