Хаос во Отава: Камионџиите протестираат против задолжителното вакцинирање

Сè уште трае големиот протест на канадските возачи на камиони против задолжителните вакцини при преминување на американско-канадските гранични камиони, организирани во форма на колони камиони кои пристигнаа во главниот град на Отава во петокот и саботата.

Главното барање на „Конвојот на слободата“, како што беше наречен, е укинување на мандатот на владата на Џастин Трудо, што бара сите возачи на камиони кои влегуваат во Канада да бидат целосно вакцинирани против COVID-19, без разлика дали го прележале или поминале карантин, што е практично невозможно поради природата на нивната работа. Терминот стапи на сила на 15 јануари.

Барањата на демонстрантите, пак, се проширени на сите видови задолжителни вакцини против COVID-19 и други епидемиолошки мерки.

„Сакаме да бидеме слободни, сакаме повторно да имаме избор и сакаме надеж - а владата ни ја одзеде. Остануваме овде додека не ни биде дозволено да се вратиме на работа“, изјави за BBC Харолд Јонкер, возач на камион и сопственик на камионска компанија.

Remote video URL

Сепак, камионџискиот синдикат Canadian Trucking Alliance тврди дека добар дел од демонстрантите имаат своја агенда и дека многу од нив немаат никаква врска со секторот за камиони, додека огромното мнозинство на камионџии во нивниот синдикат се вакцинирани.

Големиот протест одекна на социјалните мрежи, каде што противниците на задолжителните вакцини и мерките против Ковид со хаштази како #TruckerConvoy2022 и #TruckersForFreedom2022 споделија снимки од камиони како трубат долго во ноќта, а демонстрантите мавтаат со транспаренти на кои пишува „Сегрегацијата не е канадска одлика“ и „Мандат за слобода“.

Овој необичен протест привлече и меѓународно внимание и беше поддржан од Доналд Трамп Јуниор, синот на поранешниот американски претседател, британскиот комичар Расел Бренд и Илон Маск.

По твитот во кој напиша дека „Канадските камионџии се закон“, Маск објави друг со фотографија од камионскиот конвој и ироничен коментар: „Паузирам од политиката. Еве една убава слика со камиони“.

URL

Канадската полиција соопшти дека во тек се неколку „истраги“ за „заканувачки“ и „незаконски“ однесување во текот на викендот за време на големите протести на возачите на камиони во Отава.

Иако повеќето од собраните возачи на камиони и активисти против вакцинацијата протестираа мирно, полицијата во Отава соопшти дека го истражува вандализмот на споменици и „заканувачки/незаконски/застрашувачки однесувања кон полицајците/градските работници и други поединци“.

Тагови
реклама

Свет

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Read more

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Read more

Иран категорично негира поврзаност со нападот врз Салман Ружди

Read more

Путин му испрати писмо на Ким Џонг Ун

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ѓоргиев: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Читај повеќе

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Читај повеќе

На Богородица се чека 30 минути, на Табановце до 1 час

Читај повеќе

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Читај повеќе

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Читај повеќе

H&M го сака Скопје: Нов мурал кој истовремено го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

Читај повеќе

Нема македонски универзитет во првите илјада на Шангајската листа за 2022

Читај повеќе

Нови 889 случаи со COVID-19, 7 починати и 1.228 оздравени

Читај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Читај повеќе