Хеликоптерот на НАСА изведе и трет лет на Марс

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity успешно изврши и трет лет на Црвената планета, овој пат во времетраење од 80 секунди.

Според податоците на НАСА, хеликоптерот се вивна до висина од околу 5 метри, а потоа изведе страничен маневар од 50 метри, а во воздух мина 80 секунди по што се врати на почетната позиција.

Неделниот лет беше најамбициозниот досега, но инженерите велат дека ќе се обидат да постигнат уште подобри резултати, пренесе BBC.

Во иднина вакви хеликоптери би можеле да се користат за извидување терени пред испраќање на ровери и астронаути во вселената, но и за истражување на тешко пристапни терени.

Remote video URL
Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе