Хибридниот X8 M ќе биде најмоќниот модел на BMW досега

BMW наскоро ќе ја претстави најмоќната верзија на моделот X8 вклучувајќи ја и хибридната верзија М која ќе биде најмоќниот модел во историјата на германската компанија.

Иако се сметаше дека X8 ќе има ист дизајн како помалиот модел Х6, фотографиите покажуваат дека новиот автомобил ќе има понизок кров во однос на Х7.

Х8 најверојатно ќе има 7 седишта, но засега нема официјални информации за тоа.

Сè уште не се познати техничките детали, но се очекува дека X8 ќе ја дели платформата со моделот Х7, па може да очекуваме 6-цилиндричен бензин и дизел мотор со блага хибридна технологија.

За разлика од моделот X7, M50i нема да биде најмоќниот модел во понудата бидејќи по 1 година ќе биде претставен моделот X8 M со plug-in хибриден систем - комбинација од 4,4-литарски V8 мотор, електричен мотор и батерија. Овој модел ќе развива 750 КС што значи дека овој модел ќе биде најмоќниот автомобил во историјата на компанијата.

Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Концепти

Nissan ги откри првите детали за новиот Qashqai

Read more

Словаците го изненадија светот и претставија летечки автомобил

Read more

Како би изгледала новата генерација на легендарната „пегличка?

Read more

Објавен тизерот за Golf R – ќе биде најмоќниот Golf досега

Read more

Автомобили

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави моделот SQ5 Sportback TDI за европскиот пазар

Читај повеќе

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Читај повеќе
  • filter

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Читај повеќе
  • play_arrow

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Читај повеќе

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi TTS Competition Plus

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Model X хакиран и украден за минута

Читај повеќе

Познато кога ќе дебитираат Porsche Macan Electric и Audi Q5 E-Tron

Читај повеќе