ОД ИГРАЧКА-ПЛАЧКА

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Трибините на стадионите ширум светот по рестартирањето на спортот останаа празни, па некои клубови се обидуваат да ги пополнат на креативни начини, а еден од најпопуларните е ставање на седиштата картонски исечоци со фотографии на навивачите во природна големина.

Ваквата тактика им се удри од глава на организаторите на рагби натпревари во Австралија, каде на еден натпревар еден од „гледачите“ беше Харолд Шипман, злогласениот британски сериски убиец кој во 2000 година беше прогласен за виновен за убиство на 15 пациенти со смртоносна инјекција.

Австралиската рагби лига (NRL) ја почна иницијативата The Fan in the Stand (Навивачот на трибините) преку која за 22 долари може да се приложи своја фотографија што ќе биде поставена на трибините.

Очигледно, некои луѓе ја злоупотребија приликата и ја покажаа духовитоста во најлошо светло, испраќајќи фотографија на Шипман која се појави на трибините во Кембелтаун, на вчерашниот натпревар меѓу Пантерс и Најтс.

URL

Шипман не е толку познат во Австралија и остатокот од светот колку во Велика Британија, но NRL сепак најави дека во иднина повеќе ќе се внимава.

Можеби инцидентот ќе поминеше без поголема помпа да не реагираше Мети Џонс, поранешен рагбист и сега ТВ-коментатор и водител, кој во својата емисија направи уште поневкусна шега.

Тој го намонтира Адолф Хитлер на трибините, што предизвика бесни реакции и критики од еврејската заедница во Австралија.

URL

Џонс и телевизиската куќа за која работи се извинија.

„Сегментот од мојата емисија Fox League во кој прикажавме фотографија на Хитлер меѓу картонската публика беше невкусен потег и потполно несоодветен. Знам дека Fox Sports веќе се извини, но јас сакам лично да се приклучам во извинувањето. Знам колку се тие настани и ден денес разорни за многу луѓе и семејства. Погрешив и сакам да им се извинам на гледачите и на сите во заедицата кои беа навредени од сегментот“, соопшти Џонс и додаде дека веќе посебно се извинил на целата еврејска заедница.

реклама

Останати спортови

Најболниот удар во историјата на ММА – право во меѓуножјето!

Read more

Ниту Трамп не успеа да го запре погубувањето на Навид Афкари

Read more

Олимписките игри во Токио ќе се одржат без разлика дали има COVID-19 или не

Read more

Милјана Ристиќ победи на женската трка во Скопје

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе