Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Истражувачи од Јејл открија дека луѓето кои долго боледувале од ковид имаат пониско ниво на кортизол во крвта.

Хормонот на стрес, кортизол, може да биде причината поради која некои луѓе страдаат од долготраен ковид и со месеци ги чувствуваат симптомите откако ќе прележат COVID-19. Истражувачи од Јејл открија дека луѓето кои боледуваат од долг ковид генерираат двојно помалку кортизол за разлика од нивните здрави врсници.

Иако точната поврзаност меѓу кортизол и долг ковид не е пронајдена, истражувачите имаат нови хипотези за тоа што е причината поради која некој со месеци ги чувствува симптомите, додека други брзо закрепнуваат од вирусот и тоа без долготрајни компликации.

Според студија објавена во The Lancet, секој осми пациент кој прележал COVID-19 чувствува долготрајни последици од болеста.

Кортизолот е главен хормон на стрес во телото. Се активира во надбубрежните жлезди и се шири низ целото тело. Во претходните истражувања, ниското ниво на кортизол е поврзано со синдромот на хроничен умор, а токму чувството на умор е еден од најистакнатите симптоми на долготраен ковид.

Истражувачите од Јејл забележале дека некои пациенти со ковид се чувствуваат подобро по третман со зголемување на нивото на кортизол. Велат дека ќе продолжат со истражувањата за да се открие механизмот кој ја предизвиквуа оваа состојба, како и третманот на истата.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе