Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар

По натпреварот од 11. коло од Првата лига на Индонезија помеѓу Арема и Персебаја, кој заврши со победа на гостите, на десната страна настана вистински хаос во кој загинаа 129 лица.

Откако натпреварот заврши со триумф на Персебаја од 3:2, разочараните домашни навивачи се упатија на теренот на стадионот Канџурухан во Маланг и почнаа да се тепаат со полицијата, објави CNN.

Полицијата употреби солзавец, што предизвика стампедо, а потоа во конфликтот се вклучија и навивачите на Персебаја. Според првите извештаи, загинале 129 лица - 127 навивачи и двајца полицајци, изјави за новинарите началникот на полицијата во Источна Јава, Нико Афинта.

Исто така, повредени се повеќе од 180 лица, а дел од нив се задржани на болничко лекување бидејќи се во тешка состојба.

URL

Фудбалскиот сојуз на Индонезија ја суспендираше Првата лига на седум дена и започна истрага. Исто така, Арема оваа сезона нема да игра домашни натпревари на својот стадион, беше соопштено дополнително.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Read more

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Read more

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе