Храна богата со антиоксиданси што мора да ја вклучите во исхраната

Антиоксидансите се супстанции кои го штитат телото од слободните кислородни радикали кои можат да ги оштетат клетките. Затоа, во исхраната треба да вклучите што повеќе храна богата со антиоксиданси.

Често слушаме дека антиоксидансите се чудотворни и лековити материи кои лекуваат секаква болест, но самиот збор означува цела група различни соединенија. Најмногу се работи за витамини и некои минерали.

Тие се супстанции кои помагаат да се „исчистат“ молекулите кои ги оштетуваат клетките во вашето тело, наречени и слободни радикали, и ги има во многу форми.

Во продолжение ви откриваме која храна е богата со антиоксиданси.

Домати

Доматите се полни со ликопен, кој е еден вид од групата антиоксиданси наречени каротеноиди. Ќе го внесете во вашиот организам со јадење сирови домати. Можете исто така да го зголемите внесот ако ги готвите во сос или јадете со малку масло.

Темно чоколадо

Љубители на чоколадо, радувајте се. Вашиот омилен десерт содржи антиоксиданси. Клучот е да јадете чоколадо со висока содржина на какао. Изберете темни сорти наместо млечно или бело чоколадо. Сепак, уживајте во умерени количини.

Ореви

Во споредба со повеќето други јаткасти плодови, оревите имаат најмногу полифеноли, еден вид антиоксиданс. Треба да изедете само 7 ореви за да ги искористите здравствените придобивки.

Црвена пиперка

Сите пиперки се добри извори на антиоксиданси, но црвената пиперка е на прво место. Тие се полни со каротеноиди кои можат да помогнат во спречување на одредени видови на рак. Пиперките најдобро ги даваат своите антиоксиданси кога се јадат сирови.

Џигер

Пилешкиот џигер (црн дроб) или џигерот од други животни е богат со витамин А, моќен антиоксиданс кој помага за здравјето на коските и ја зајакнува одбраната на вашето тело од болести. Ако вкусот на џигерот е премногу силен за вас, натопете го во млеко пред да готвите.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Здравје

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Read more

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе