Храна и пијалаци кои не треба да ги консумирате на плажа

Температурите растат, а деновите се долги, па не е изненадување што луѓето едвај чекаат да одат на пливање.

Патувањето на плажа не може да биде комплетно без храна и пијалаци, но некои намирници не се соодветни за времето поминато на сонце.

Бело вино

Иако е повеќе за пиење и освежување од црното, можеби е добра идеја да го прескокнете додека сте на плажа. Неодамнешните студии сугерираат дека пиењето одредени видови на алкохол - особено бело вино - може да ги зголеми шансите за добивање меланом и други видови на рак на кожата.

Имено, овој вид на алкохол ги отстранува антиоксидансите и есенцијалните витамини кои ви помагаат да ги издржите штетните сончеви зраци.

Говедско месо

Се разбира, летото и хамбургерите одат заедно, но ако го јадете на плажа, можеби ќе ви биде уште пожешко. Истражувањата покажуваат дека високата содржина на протеини и масти кои се наоѓаат во говедското месо го отежнуваат варењето, па телото мора да троши повеќе енергија. Резултатот е нагло зголемување на телесната температура, што може да ги направи летните горештини уште понеподносливи.

Чипс

Се разбира, секој чипс е тешко да се остави настрана, бидејќи тие често предизвикуваат зависност. Композициите за чипови се главно специјално дизајнирани така што ниту еден вкус не го надминува другиот. И кога храната нема доминантен вкус, луѓето потешко се чувствуваат сити и затоа консумираат повеќе од таа храна, велат истражувачите.

Кафе

Има време и место за вашето кафе, а плажата не е тоа место, велат експертите. Прво, кафето делува како диуретик, што значи дека со неговото конзумирање, вашето тело ќе исфрли повеќе сол и вода, а со тоа побрзо ќе ве дехидрира.

Исто така, според едно истражување, беше откриено дека кафето го стимулира ослободувањето на гастрин, што може да ве натера да сакате да имате дебело празнење, а плажата не е место каде што сакате да се случи тоа.

Чај

Слично на кафето, пиењето чај ја црпи водата од телото и го дехидрира. Ако сте еден од оние луѓе на кои апсолутно им треба кофеин или ќе престанете да функционирате, пијте и многу вода.

Ледени сокови и коктели

Колку и да се освежителни, ладните пијалоци кои често се пијат на плажите главно немаат никаква хранлива вредност. Наместо тоа, тие се шеќерни бомби кои ќе предизвикаат вашето ниво на енергија да се зголеми и да се сруши, можеби ќе ви предизвикаат главоболка и дефинитивно ќе ве надујат.

Пченка

Овој зеленчук богат со влакна може да доведе до надуеност и да го расипе чувството на слобода и удобност што го имате на плажа.

„Не сите видови јаглехидрати се лесно сварливи, а пченката содржи тип на јаглехидрати кои телото тешко ги разградува“, вели диететичарот Лиза Московиц.

Зеленчук во цветови

Зеленчукот во цветови како кељот, зелката, брокулата и карфиолот се одличен извор на витамин Ц и заситувачки влакна, но можат да предизвикаат и надуеност и гасови.

Перек

Вообичаена и навидум невина закуска на плажа, переците не се ништо подобри од чипсот. Полни се со сол и многу брзо ќе го претворат вашиот стомак во балон.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Живот

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Read more

Супер трикови за патување: Како да ја испеглате облеката без пегла

Read more
 

Магазин

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе

Наизглед бесмислени тврдења кои науката ги докажа како вистинити

Читај повеќе