Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Како што се приближуваме до зимските месеци, можеби се чини дека заразувањето со некоја болест е неизбежно.

Без разлика дали се работи за обична настинка, грип или ковид, нашата ранливост на инфекции се зголемува во овој период од годината.

Постојат некои чекори што можете да ги преземете за да го ограничите ризикот од инфекција.

Еден ефикасен пристап е да се управува со внесот на витамини, особено витамин Ц, кој нуди широк спектар на здравствени придобивки.

Тие вклучуваат зајакнување на имунолошкиот систем, поддршка на психолошката функција, ублажување на замор и исцрпеност, заштита на клетките од оксидативен стрес и обезбедување на благосостојба на кожата, крвните садови, коските и 'рскавицата.

Саманта Гринер, велнес експерт во SIMPly Supplements ги споделува најдобрите десет овошја и зеленчуци богати со витамин Ц.

Портокали

Тие се апсолутно полни со витамин Ц. „Обидете се да го додадете ова вкусно овошје во вашите житарки за појадок или да направите сочна овошна салата. Покрај витамин Ц, портокалите се богати и со фолати, калциум и магнезиум“, советува Гринер.

Домати

„Додадете домати во салати, тестенини и супи за да го зголемите внесот на витамин Ц“, советува Гренер. Богати се и со калиум и фолна киселина.

Брокула

Иако обично го готвиме или печеме овој разновиден зеленчук, Гринер вели дека најдобриот начин да се добие витамин Ц е брокулата да се јаде сирова или подготвена на пареа. „Совршена е за гарнир, исто така размислете да ја користите во супи и салати“, вели таа.

Пиперки

Пиперките се одлични за витамините Е и К, како и извор на влакна.

Јагоди

„Бобинките се одлично задоволство за зголемување на витаминот Ц во вашата исхрана. Додадете во житарките за појадок или само јадете ги сами“, советува Гринер.

Кељ

Често најавуван како „суперхрана“, Гринер вели дека кељот е преполн со витамини Ц и Е кои поддржуваат здрав имунолошки систем.

Прокељ

Зеленчук кој или го мразите или го обожавате, но нема сомнеж дека е многу важен кога е исхраната во прашање. „Овој зеленчук е одличен извор на витамини Ц и К. Јадете го печен, како прилог со месо или сиров во салата“.

Компири

Тоа веројатно не е првиот зеленчук на кој би помислиле кога станува збор за витаминот Ц, но всушност е одличен извор на витамин Ц, како и Б6, калиум и влакна, вели Гринер.

Црни рибизли

Овие ситни бобинки се полни со витамин Ц. Додадете ги во житарки, овошна салата или јогурт за вкусна ужинка.

Киви

Полн со витамин Ц, кивито е исто така одличен извор на витамин К и растителни влакна. „Одличен додаток на грчки јогурт или во смути“, додава Гринер.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Здравје

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Read more

Која храна помага да го исчистите телото од никотин?

Read more

Кое овошје може да помогне во намалување на високиот холестерол?

Read more
 

Магазин

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Читај повеќе