Храна која има ефект на разладување во лето

Како што се зголемуваат температурите, ни станува сè потешко да се разладиме. Затоа изберете ја храната која ќе има ефект на разладување во текот на топлите летни денови.

Реакцијата на телото на покачените температури е намалување на телесната температура со потење. Дехидрација и други несакани ефекти може да се појават како негативен ефект на природниот одбранбен механизам на телото.

Во лето, генерално треба да внесувате помалку калории, односно енергија што ја добиваме од храната, што е дополнителна причина за избегнување на масна и тешко сварлива храна во лето: она што исто така треба да избегнувате се шеќер, кофеин и алкохол.

Изберете храна која докажано лади, а такви се:

Овошје:

 • јаболко
 • банана
 • грејпфрут
 • киви
 • лимон
 • портокал
 • круша
 • јагоди
 • лубеница

Зеленчук:

 • целер
 • краставица
 • модар патлиџан
 • зелен лиснат зеленчук
 • свежи домати

Житарици:

 • јачмен
 • леќа
 • просо
 • тофу
 • интегрална пченица
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Живот

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Read more

Како да препознаете квалитетни јајца?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
 • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе