Храна што бебињата не треба да ја јадат

Експертите сметаат дека треба да заборавиме на сите оние табели и списоци на храна со кои генерации мајки почнувале да ги хранат своите бебиња.

Табелите веќе не се релевантни, бидејќи е докажано дека нема храна што треба да се дава прва, односно нема упатство што ќе каже - дали се јаболка и моркови или не, бебето прво да го вкуси месото. Така е денес затоа што нутриционистите сфатија дека бебињата во различни делови на светот започнуваат со различна храна, па очигледно е дека списокот во една земја е поинаков отколку во друга.

Со овој факт, мајките денес треба да здивнат и едноставно да му дадат на бебето речиси сè што јадат родителите. Секако, во почетокот тоа треба да биде каша без никакви додатоци, значи, не јадење што се готви за целото семејство, но кога е во прашање изборот на храна, знајте дека не е важно дали ќе биде морков или јајце.

Сепак, иако денес е дозволено речиси сѐ, има храна која е забранета, некоја до првиот, а некоја дури и до вториот роденден.

Затоа, ви носиме список за да запомните сѐ што не смеете да му дадете на вашето бебе и да се опуштите при изборот на храна, не според старите списоци и табели, туку она што моментално се нуди во сезонската табела.

Она што не смеете да им го давате е следново: шеќер, мед (до вториот роденден), агруми (до првиот роденден), сол, сурово и недоволно варено месо, риба, зеленчук, јаткасти плодови (алергени кои можете да почнете да ги давате малку по малку, но мелени), кравјо млеко (до првиот роденден).

Она што останува на сила е начинот на кој бебињата се навикнуваат на цврстата храна. Воведувањето на секоја нова храна треба да биде постепено, по малку, во комбинација со веќе испробаните вкусови, за да може бебето што подобро да се навикне на новите вкусови.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Живот

Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Read more

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Read more
 

Магазин

Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Читај повеќе

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе