Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

А.С.
/ 31.05.2023 / 15:23

Масните наслаги не се само естетски, туку и сериозен здравствен проблем.

Складирањето маснотии во пределот на стомакот го зголемува ризикот од прерана смрт дури и за оние со здрава тежина.

Затоа не е лошо да знаете која храна може да ви помогне да го намалите салото на стомакот.

Грашок

Грашокот може да помогне во процесот на слабеење, особено во пределот на стомакот. Полн е со растворливи влакна кои го елиминираат воспалението во нашиот дигестивен систем, па затоа се препорачува почесто да го консумираме.

Црвеното месо заменете го со риба

Луѓето обично ја исклучуваат мрсната храна кога сакаат да ослабат, но тоа е погрешно. Мастите се неопходни за нормално функционирање на организмот, но тука треба да внимавате какви масти консумирате. Изберете храна со незаситени масти како риба, а намалете ја консумацијата на црвено месо.

Црвена пиперка

Чаша црвена пиперка ќе ви даде трипати повеќе витамин Ц од препорачаната дневна доза. Ова е одлична вест, бидејќи витаминот Ц помага во согорувањето на масните наслаги на стомакот. Покрај црвената пиперка, се препорачува и друг зеленчук и овошје богати со овој витамин.

Грав

Гравот е многу богат со влакна и хранливи материи и е одличен додаток на секој оброк, бидејќи ни помага да се чувствуваме сити подолго време. Покрај тоа, се смета за нискокалорична храна.

Разреден јаболков оцет

Постојат одредени студии кои наведуваат дека оцетната киселина во оцетот може да го активира метаболизмот на мастите, но поради нејзиниот моќен ефект мора да се разреди. Може да предизвика оштетување на хранопроводникот и грлото, па затоа најдобро е да се испие две лажички јаболков оцет во комбинација со два децилитри вода.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Фит

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more
 

Магазин

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Читај повеќе

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Читај повеќе

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Читај повеќе

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Читај повеќе

4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Читај повеќе