Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Јужнокорејскaта компанија за производство на автомобили Kia планира да претстави седум нови електрични модели до 2027 година.

Се работи за разновидна понуда која вклучува модели од неколку различни сегменти. Првиот модел кој е познат под ознаката CV ќе се појави наредната година.

Воведувањето на новите електрични модели во понудата е дел од стратегијата под назив План С, која подразбира воведување на нови електрични модели.

Kia во 2011 година продаде повеќе од 100.000 електрични автомобили, а се очекува дека до 2029 година уште повеќе ќе се зголеми продажбата.

Од компанијата велат дека ќе одговорат на потребите на пазарот и ќе понудат различни типови на автомобили за урбани средини, долги релации и спортски модели.

Според објавената фотографија, се чини дека фокусот ќе биде на кросовери и SUV модели.

Компанијата исто така планира да инвестира во инфраструктура во Европа каде што ќе постават 2.400 полњачи.

Тагови
реклама

Концепти

Хибридниот X8 M ќе биде најмоќниот модел на BMW досега

Read more

Топ 15 најлуди концепт модели за 2020 година

Read more

Mercedes ветува моќен електричен автомобил со досег од 1.200 км

Read more

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Читај повеќе

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе