Кифлички со мармалад од 3 состојки

Готови за помалку од половина час.

Состојки:

1 пакување лиснато тесто

Мармалад

Шеќер во прав

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Расукајте го лиснатото тестото, па со остар нож исечете го на квадрати со големина од 10х10 сантиметри.

Обликувајте го тестото по желба – може да направите триаголници или да ги направите облик како на фотографијата. На средина од секоја кифличка ставете мармалад.

Наредете ги на хартија за печење, ставете ги во рерна. Намалете ја температурата на 200 и печете 15-20 минути додека да добијат златеста боја.

реклама

Рецепти

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Read more

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Read more

5 рецепти за крофни

Read more

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе