„Killing in the Name“ на рипит

Рано во средата наутро, некој на радиостаница за поп и рок музика во Ванкувер, Канада, ја пушти песната „Killing in the Name“ од Rage Against the Machine.

Потоа следеше истата песна.

И уште еднаш. И пак. И пак.

До пладне, песната изврти стотици пати на Kiss Radio 104,9 FM, што поттикна шпекулации на интернет дека единствената причина е протест против отпуштањата од матичната компанија Rogers Sports and Media.

Упатените во индустријата, сепак, тврдеа дека тоа е трик за да се сигнализира промена на форматот на станицата во алтернативен рок.

Текстот на песната ја вклучува повторената реплика: „Е*би се, нема да правам како што ќе ми кажеш ти!“ Станицата сепак ја пушти цензурираната радиска верзија.

URL

Повикот до радиостаницата не помогна да се разјасни ситуацијата.

Човекот кој се јави на телефон не објасни зошто ја пуштаат песната на рипит, ниту пак го наведе неговото вистинско име. Наместо тоа, тој побара да биде наведен како Аполо, по ликот во филмовите за Роки.

„Немам дозвола да зборувам за тоа. Јас сум само дечко во кабина кој ги пушта Rage Against одново и одново“, рече Аполо. „Што мислите? Ви се допаѓа?“

URL

Ова се случи еден ден откако ко-водителите на утринската емисија на станицата објавија на Facebook дека ненадејно биле отпуштени.

 „Нашите пет години на KiSS RADiO завршија. KiSS се менува и за жал бевме информирани дека нема да бидеме дел од ова ново поглавје. Иако ова доаѓа со измешани емоции, сакаме да изразиме едно доминантно чувство: благодарност“, напишаа поранешните водители Кевин Лим и Соња Сиду.

Во средата, обидите на слушателите да побараат нешто друго освен „Killing in the Name“ беа одбиени.

Remote video URL
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Музика

Васко жабата го полуде интернетот, моментално има над 4 милиони прегледи

Read more

Рита Ора се омажи во тајност и го смени презимето

Read more

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Васко жабата го полуде интернетот, моментално има над 4 милиони прегледи

Читај повеќе

Џина Лолобриџида ќе се кандидира на парламентарните избори: Италија е во лоша состојба

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 пати кога The Simpsons добија тужби

Читај повеќе
  • play_arrow

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за третиот дел од полскиот филм полн со секс сцени

Читај повеќе
  • play_arrow

Стивен Сигал, како пион на Путин, снима документарен филм за војната во Украина

Читај повеќе