Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Ким Џонг Ун претседаваше со состанокот на Централната воена комисија и повика на зајакнување на воената моќ.

Севернокорејскиот лидер најави нова пресвртница во работата на одбранбениот сектор.

Вчерашниот состанок на воениот врв прогласи состојба на готовност поради нестабилната состојба на Корејскиот Полуостров, но не беа соопштени повеќе детали за планираните воени активности, пренесува Reuters повикувајќи се на државната агенција KCNA.

Според извештајот, Ким се осврнал на организациски прашања, отпуштања, трансфери и нови назначувања на некои високи офицери, а беа разгледани и важни задачи со цел да се направи нов пресврт во целокупната работа на националниот одбранбен сектор.

Пленарниот состанок на Централниот комитет на владејачката Лабуристичка партија на Северна Кореја е закажан за подоцна во јуни.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе