Кина е подготвена да ја освои Месечината

Кина планира во 2024 година да лансира ровер на Месечината, којшто ќе носи опрема од Франција, Шведска, Русија и Италија, пренесе кинеската новинска агенција Xinhua.

Сè уште не е познато каква намена имаат инструментите развиени од научници од Франција, Шведска, Италија и Русија.

Се планира Chang’e 6 да се спушти во близина на јужниот пол на Месечината и да собере примероци пред враќањето на Земјата.

Chang’e е дел од кинескиот проект за истражување на вселената во кој исто така е планирано да се спушти ровер на Марс.

Постојат и планови за орбитална станица со екипаж, испраќање човек на Месечината и земање примероци од астероид.

Во минатиот декември во претходна мисија на Месечината, Chang’e 5 на Земјата врати примероци од Месечината, што се случи за прв пат од 1970 година.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе