Кина: Младите го решија проблемот со зависност од гејминг

Во извештај на Кинескиот комитет за индустрија на игри се наведува дека младите ја победија зависноста од видеоигри.

Овој извештај би можел да влијае на властите, кои претходно ги прогласија видеоигрите за „духовен опиум“, да ги ублажат моменталните строги рестрикции кои се однесуваат на гејмингот.

Од август, 2021 година на децата им е забрането да играат видеоигри подолго од 3 часа неделно.

Гејминг секторот е погоден од „замрзнувањата“ на официјални одобренија за издавање нови игри, со цел регулирање на огромниот кинески технолошки сектор. Во изработка на извештајот учествувала и истражувачката агенција CNG која ги отстапи  резултатите кои говорат дека 75 проценти од младите гејмери играат видеоигри најмалку три часа неделно.

Кинеската влада тврди дека зависноста резултирала со лоша концентрација, проблеми со менталното здравје и нарушување на сонот. Загриженоста за времето минато пред екран е поради локдаунот воведен со пандемијата, поради што и фокусот беше поставен на онлајн наставата.

По гејминг рестрикциите, кинеската верзија на TikTok наречена Douyin им забрани на децата помлади од 14 години да ја користат платформата подолго од 40 минути дневно. Но, со доаѓањето на зимата и зголемениот број заразени со коронавирусот, некои родители им дозволуваат пристап до нивните профили за малку да се забавуваат децата.

Гејмингот стана многу популарен и меѓу возрасните. Според весникот China Daily, луѓето кои живеат во дом за старци почнале да играат онлајн игри за да бидат „поврзани“ со внуците.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Гејминг

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Read more

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Read more

Гејмери објавија тајни на американски борбени авиони

Read more

Sony најави 13 нови наслови за PlayStation VR2

Read more
 

Гик

Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Читај повеќе

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе