Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Кина денеска објави истрага за увоз на свинско месо и производи од свинско месо од Европската Унија по поплаките на домашните производители дека се продаваат по вештачко ниски цени.

Истрагата ќе опфати свинско месо наменето за човечка исхрана, како што се свежи, ладни и замрзнати парчиња свинско месо и свински црева, желудник, а ќе почне на 17 јуни на барање на Кинеската асоцијација за сточарство, соопшти Министерството за трговија.

Надлежниот државен орган мора да го заврши во рок од една година, со можност за продолжување за дополнителни шест месеци доколку има потреба, посочуваат од Министерството.

На крајот на минатиот месец весникот „Глобал тајмс“ објави, цитирајќи деловни извори, дека кинеските производители планираат да побараат истрага за увоз на некои свински производи од ЕУ тврдејќи дека тие се продаваат по вештачко ниски цени.

Весникот во четвртокот објави на платформата X, повикувајќи се на инсајдерски информации, дека компаниите официјално побарале истрага, без да прецизираат кои производи треба да ги опфати. Не ги наведоа ниту фирмите што го поднеле барањето.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Бизнис

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Read more

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе