Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Петнаесетгодишно момче итно е префрлено во болница откако паднало во несвест во својот дом во Нанинг. Детето претрпело мозочен удар поради кој раката му била парализирана, откако цел месец играл видеоигри и спиел само по два часа дневно.

Како и голем број негови врсници, момчето било затворено дома поради коронавирусот од февруари. Неговите родители на докторите им кажале дека поголем дел од времето го минувал во својата соба, под изговор дека посетува онлајн настава, но подоцна откриле дека и дење и ноќе играл видеоигри.

Според медицински експерти од болницата, тоа било главната причина за мозочен удар кај детето, од кој му е парализирана раката.

Неврологот кој ги вршел испитувањата на родителите им кажал дека ваквата состојба е необична за толку млад човек, но веројатно е предизвикана поради нездравиот животен стил кој момчето го водело во изминатите неколку месеци.

„Главна причина е тоа што имал нередовен распоред на спиење и хранење, бидејќи не одел на училиште. Родителите премногу го толерирале неговото однесување, недостатокот на исхрана и одмор довел до намалена количина на крв и кислород во неговиот мозок и предизвикал мозочен удар“, објаснуваат докторите.

Момчето е во болница, но докторите не можат да кажат дали целосно ќе закрепне и дали воопшто ќе го врати осетот за чувство во левата рака.

Remote video URL
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе

Во Канада за една година 25.000 обиди за самоубиство

Читај повеќе

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе