Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Кина ги критикуваше САД и предупреди на „акција“ откако американската војска собори наводен кинески шпионски балон во близина на брегот на Јужна Каролина.

„Кина одлучно ќе ги поддржи легитимните права и интереси на релевантната компанија, а во исто време го задржува правото да преземе дополнителни активности како одговор“, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Кина јасно побара од САД да ја направат вистинската работа на смирен, професионален и воздржан начин“, додаваат тие, „САД инсистираа на употреба на сила, очигледно реагирајќи претерано“.

Балонот првпат беше забележан во четвртокот од граѓаните додека леташе над Монтана, дом на едно од трите полиња на американски нуклеарни ракетни силоси во воздухопловната база Малмстром.

Во саботата, претседателот Џо Бајден рече дека бил информиран за присуството на балонот еден ден порано, иако тоа не беше откриено во тоа време.

„Во средата, кога бев информиран за балонот, му наредив на Пентагон да го собори, во среда, што е можно поскоро“, рече тој. Одлучено беше да не се урне балонот додека е над копно, поради опасност од паѓање на остатоци што би повредиле луѓе на земјата.

Remote video URL

Официјални лица на Пентагон изјавија дека борбен авион F-22 истрелал проектил кон балонот во саботата, пробивајќи го додека бил во близина на брегот во близина на Миртл Бич во Јужна Каролина. Морнарицата ја презеде потрагата по остатоците.

„Успешно го соборија и сакам да им честитам на нашите пилоти кои го направија тоа“, рече Бајден по симнувањето од Air Force One на пат кон Кемп Дејвид, пренесе Associated Press.

Исто така во саботата, министерот за одбрана Лојд Остин рече дека балонот бил соборен со одобрение на претседателот „без непотребен ризик за животите на Американците“.

Претходно, Кина соопшти дека се работи за балон за истражување на временските услови кој излегол од курсот.

Тие, исто така, ги обвинија американските власти дека го преувеличувале инцидентот откако државниот секретар Ентони Блинкен ненадејно го откажа своето патување во Пекинг, кое беше закажано за оваа недела.

Највисокиот кинески дипломат Ван Ји пред да се собори балонот изјави дека Кина „секогаш строго го следела меѓународното право“.

Тој додаде дека „не прифаќаме никакви неосновани шпекулации и претерувања. Соочени со неочекувани ситуации, двете страни мора да останат смирени, да комуницираат навреме, да избегнуваат погрешни проценки и да ги усогласат разликите“.

Патувањето на Блинкен, кое беше договорено во ноември, се сметаше за клучно за стабилизирање на тензичните односи меѓу САД и Кина. Во саботата, откако Блинкен се повлече од патувањето, Ван тврдеше дека и онака никогаш не било официјално потврдено.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе