Кина: Вселенските сили на САД се закана за мирот и безбедноста во вселената

Пeкинг, 23 декември 2019 година (МИА) – Кина денеска оцени дека новоформираните воени Вселенски сили на САД се „директна закана за мирот и безбедноста во вселената“.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Ген Шуан, изјави пред новинарите дека Кина е „длабоко загрижена поради тоа и остро се спротивставува“.

– Тие активности на САД се сериозно кршење на меѓународниот консензус за мирно користење на вселената, поткопување на глобалната стратешка рамнотежа и стабилност и претставуваат директна закана за мирот и безбедноста во вселената, изјави Ген.

Вселенската програма на Кина брзо се развива откако ја испрати својата прва мисија во вселената во 2003 година.

Во извештајот во февруари, Пентагон нагласи дека Кина и Русија почнуваат силно да развиваат технологии што можат да им овозможат да ги нарушат или уништуваат американските и сојузничките сателити во случај на криза или конфликт.

Во 2007 година, Кина изврши ненајавен ракетен напад врз еден од своите неисправни сателити, создавајќи огромна количина на вселенски остатоци.

Генг ги отфрли таквите грижи, велејќи дека тоа се неосновани контра-обвинувања кои само ги оправдаа дејствата на САД. Тој рече дека Кина е постојано против „вооружување на вселената“ и дека треба да се усогласат меѓународните договори за тоа.

- Се надеваме дека меѓународната заедница, особено големите сили, ќе усвојат претпазлив и одговорен став за да спречат просторот да стане ново бојно поле и да работиме заедно за одржување траен мир во вселената, рече тој.

Американската војска гледа на формирање на „Вселенските сили“ како одговор на потребата за поефикасно организирање на одбраната на американските интереси во вселената, особено сателитите за навигација и комуникација.

„Вселенските сили“ не се планира да испраќаат борбени трупи во вселената, ниту пак постои намера за тоа.

САД во првата година издвоија 40 милиони американски долари финансирање за тие нови сили.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Вести

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Read more

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе