Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Hedervik studio дизајнираше нов концепт за електричен автомобил кој го прочистува воздухот. Филтерот интегриран во моделот Airo е идеален за прочистување на издувните гасови од другите возила.

Оваа компанија се занимава со иновативен дизајн за еколошки решенија, а освен концепти за згради и објекти на јавни површини, сега може да се пофалат и со новиот дизајн за електричен автомобил.

Концептот Airo за првпат е претставен на Саемот за автомобили во Шангај.

Овој модел ќе биде опремен со најмодерниот HEPA филтер кој ќе го користи протокот на воздух низ автомобилот во движење и на тој начин ќе го прочистува воздухот. HEPA филтерот го прочистува воздухот од PM10 и PM 2.5 честички, полен, прашина и непријатна миризба, а ја користи најновата технологија.

Предните седишта се ротираат за 360 степени, па може да играте карти или да јадете со вашето семејство во текот на патувањето. Може и да спиете бидејќи автомобилот има aвтопилот.

Се предвидува дека новиот кинески бренд IM Motors ќе започне да го произведува овој автомобил во 2023 година.

Remote video URL
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Porsche Taycan

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новиот NX, првиот Lexus со plug-in хибриден погон?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Читај повеќе

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе