Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Кајгана/МИА
/ 04.05.2021 / 16:29

Дел од огромна ракета што го лансираше првиот кинески модул за својата вселенска станица Tianhe паѓа назад на Земјата и може неконтролирано да влезе во нашата атмосфера и да заврши во непозната точка на Земјата.

Триесет метри високото јадро на ракетата Long March 5B го лансираше модулот на беспилотната „Небесна хармонија“ во ниската орбита на Земјата на 29 април од Венчанг во кинеската провинција Хаинан.

Некои експерти стравуваат дека може да слета во населено место.

„Ова не е добра вест“, рече Џонатан Мекдауел, астрофизичар од Астрофизичкиот центар на универзитетот Харвард, пренесува Guardian.

Јадрото денеска кружеше околу Земјата на секои 90 минути со брзина од околу 27.600 километри на час и надморска височина поголема од 300 километри. Американската војска го именуваше 2021-035B и неговиот пат може да се види на веб-страниците.

Од викендот падна за речиси 80 ​​километри надморска височина, а Space news објави дека аматерските набљудувања од земјата покажале дека паѓа и е надвор од контрола. Неговата брзина го прави невозможно да се предвиди каде ќе слета кога атмосферата на Земјата на крајот ќе го повлече, иако Мекдауел рече дека најверојатен исход е да падне во море, бидејќи океанот покрива околу 71 процент од планетата.

Но, Мекдауел вели дека некои делови од ракетата ќе преживеат при повторно влегување и дека тоа ќе биде „еквивалентно на мала авионска несреќа распространета на 160 километри“.

Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Вести

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе