Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Кина наскоро ќе даде значителен придонес во потрагата на вонземски живот, со помош на радиотелескопот FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope), кој официјално започна со работа во јануари годинава, но со новата надградба ќе функционира од септември.

Телескопот има пречник од 500 метри, а неговите нови задачи, освен истражување, ќе бидат да помогне во пронаоѓањето на „интересни сигнали“. Научниците велат дека телескопот има дополнителни можности кои ќе помогнат во потрага по НЛО.

Кина потроши повеќе од 185 милиони долари за овој проект. Како дополнување на можноста за потрага по вонземски живот, FAST ќе им помогне на научниците да ја изучуваат формацијата и еволуцијата на галаксиите, темната материја и слично.

FAST е околу 2.5 пати посензитивен од ваквите слични уреди.

Remote video URL
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Вести

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Read more

Гик

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Читај повеќе

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Читај повеќе

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Читај повеќе

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Читај повеќе