Кинескиот милијардер Џек Ма во еден ден стана побогат за 2,3 милијарди долари

Казната од неколку милијарди долари којашто кинеските регулатори ја изрекоа за Alibaba всушност го поттикна растот на акциите на овој гигант во е-трговијата, со што значително се зголеми богатството на Џек Ма, основачот на компанијата.

Акциите на Alibaba два дена по ред пораснаа на берзата во Хонгконг за 6%, додека на Вол Стрит во понеделникот за повеќе од 9%. Станува збор за најголемиот раст во последните 4 години.

Порастот на акциите оди во прилог на Џек Ма, чие богатство во еден ден порасна за 2,3 милијарди долари и изнесува вкупно 52,1 милијарда долари.

Џек Ма во моментов е дваесет и петтиот најбогат човек во светот и третиот најбогат човек во Кина. Минатиот викенд, кинеските пазарни регулатори му изрекоа казна од 2,8 милијарди долари.

Alibaba веднаш се согласи да ја плати казната и вети дека ќе обезбеди поотворена оперативна средина за своите трговци и партнери.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Бизнис

Шпаркасе Банка го започнува третиот циклус од програмата „Чекор по чекор“ за поддршка на старт-ап бизниси

Read more

Вкупно 7.500 изгубени работни места во изминатата година

Read more

По 20 години повторно директна авиоврска Скопје – Москва

Read more

Заев: Санкции и одземање лиценци на бензиски станици каде што се утврдени неквалитетни горива

Read more
 

Вести

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Читај повеќе

Американците работат на базука која убива дронови

Читај повеќе

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Читај повеќе

Скратен полицискиот час во Грција

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

ЕУ ќе укине дел од рестриктивните мерки за патување во текот на летото

Читај повеќе