Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Кинеските научници постигнаа технолошки пробив со развивање на тродимензионална електронска кожа, која може да се нанесува директно како гипс.

Оваа технологија може да се користи за следење на податоците за здравјето на луѓето во реално време со потенцијални апликации во биомедицинската дијагностика и хуманоидните роботи. Како замисла на професорот Чан Јихуи од Универзитетот „Цинхуа“, електронската кожа е способна да декодира и да насетува 3 механички сигнали: притисок, триење и напрегање.

Зборувајќи за развојот, професорот Чан откри дека електронската кожа е нов тип на сензор кој ги имитира сензорните функции на човечката кожа.

„Во иднина може да се стави на врвовите на медицинските роботи за рана дијагноза и третман, но и како фластер на кожата за следење на здравствените податоци како што се нивото на кислород во крвта и отчукувањата на срцето во реално време. Електронската кожа има многу тактилни рецепторски клетки, кои се густо распоредени и имаат тродимензионална просторна дистрибуција и кои можат точно да ги согледаат надворешните дразби“, вели Чан.

Декодирањето на сигналите за притисок, триење и деформација беше значаен предизвик во развојот на оваа технологија. Новата електронска кожа ја надминува оваа пречка благодарение на структурата која имитира човечка кожа, која се состои од епидермис, дермис и поткожно ткиво.

Различни типови на електронска кожа се видени претходно, а меѓу нив е забележителна онаа развиена во „Стенфорд“. Оваа кожа има способност директно да комуницира со мозокот и да го имитира сензорниот фидбек на вистинската кожа.

„Ние бевме инспирирани од природниот систем и сакавме да го имитираме. Можеби еден ден ќе им помогнеме на пациентите не само да ја вратат моторната функција, туку и да ја вратат сензацијата“, вели Веичен Ван од Универзитетот „Стенфорд“.

Сепак, Чан тврди дека неговата иновација оди подалеку и може да го имитира сетилниот фидбек на вистинската кожа. Неговиот тим забележал дека кога електронската кожа допира надворешен објект, повеќе сензори работат заедно.

Сигналите собрани од сензорите минуваат директно низ низа преноси и извлекувања, а потоа се комбинираат со алгоритми за длабоко учење. Овој процес и овозможува на електронската кожа прецизно да ја открие мекоста, тврдоста и обликот на предметот.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Наука

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Read more

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Read more

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе