Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Американецот Мајкл Пакард, ловец на јастози, беше проголтан од голем грбав кит па по неколку секунди китот го исфрли од устата, пишува BBC.

56-годишниот Пакард изјави дека додека нуркал завршил во устата на кит каде минал околу 40 секунди по што китот го исплукал. За медиумите тој раскажа дека отпрвин мислел дека бил нападнат од голема бела ајкула, позната во таа област, но набргу сфатил дека станува збор за кит.

„Сфатив дека сум во устата на кит и дека тој се обидува да ме проголта. Помислив дека ова е сигурна смрт, во мислите се простив од жена ми и двата сина“, вели Пакард.

Тој изјави дека китот излегол на површината, го исфрлил од уста и почнал да ја тресе главата.

„Одеднаш се најдов во воздух, како на врв од фонтана и паднав во вода. Бев слободен и почувствував дека пловам по водата. Не можев да си поверувам“, раскажа тој.

И покрај постојаните молби од сопругата да најде друга работа, тој нема намера да ја заврши 40-годишната кариера како нуркач во Кеј Код.

Грбавите китови можат да пораснат до 15 метри и тежат околу 36 тони.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе