Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

На инсектите им се припишуваат 29% од емисиите на јаглерод од гнили дрвја, а во тоа учествуваат и самите термити. Меѓутоа, ситуацијата со климатските промени би можела и да се влоши.

По ураганот Катрина од 2005 година, многу жители на Њу Орлеанс останаа без кров над глава. На помош дојде и прославениот актер Бред Пит, покренувајќи иницијатива за изградба на домови за погоденото население. Но, овие куќи набрзо беа опфатени со бројни несреќи - меѓу другото, наезда од термити.

Но, иако овие инсекти често се претставени како штетници кои ги глодаат дрвените греди, подот и мебелот, а понекогаш дури и заштедите, помалку од 4% од видовите термити на глобално ниво ги јадат домовите и имотот. Останатите видови храната ја наоѓаат во природата, најмногу во тропските предели, а главниот деликатес на нивното мени е гнилото дрво.

Хртанејќи се со расипано и гнило дрво, термитите всушност рециклираат: во спротивно, нашата планета би била затрупана со купишта изумрена вегетација. Тие истовремено придонесуваат во ослободувањето на јаглерод кој стеблата и билките го складирале за време на својот живот.

Гнилото дрво годишно ослободува 10,9 гигатони јаглерод

Претходното истражување од 2021 година на меѓународен научен тим покажа дека годишните емисии на јаглерод од гнили дрвја изнесуваат 10,9 гигатони и истакна колку јаглерод се складира во дрвјата што лежат безживотно во шумите. Додека истражувањето, неодамна објавено во престижното списание Science, укажува на веројатно побрзо и пообемно ослободување на јаглерод од „мртвите“ дрвја - а тоа се должи на термитите.

На инсектите им се припишуваат 29% од емисиите на јаглерод од гнили дрвја, а во тоа учествуваат и самите термити. Меѓутоа, ситуацијата со климатските промени би можела и да се влоши.

Именол, при потопли услови термиотите се, условно кажано, ненаситни. Белите мравки, како што (погрешно) ги нарекуваат, коии живеат во регионите всоб тремпеартурти од 30°C јадат гнило дрво седум пати побрзо од термитите од подрачјата со температура од 20°C. Тоа е значително повеќе вбо однос на микробите (габи и бактерии), кои исто така се хранат со гнило дрво - температурата повисока за 10°C ја зголемува актривноста на ситните организми за двапати. Со овие податоци истражувачите се обиделе да ја откријат чувствителноста на овие инсекти на температурата, која поради согорувањето на фосилните горива во просек се зголемила за 1,2°C во однос на прединдустрискиот период.

Дополнително, авторите забележуваат дека поради глобалното затоплување, во наредните децении е можно проширување на живеалиштата на дрвојадните инсектите - северно и јужно од екваторот. Како што освојуваат сѐ повеќе од површината на Земјата, нивната улога во емисиите на јаглерод од гнили може да се зголеми, а со тоа и во порастот на температурата.

Одамна е познато колку се важни дрвјата во решавањето на климатската криза. Преку фотосинтезата во себе внесуваат јаглероден диоксид, најпознатиот гас со ефект на стаклена градина.

Иако повеќето дрвја растат со текот на времето, одреден број гние и умира. Паднатите стебла сè уште го задржуваат јаглеродот во нив - а 8% од неговата содржина во шумите е заробена од „мртвите“ дрвја. Јаглеродот се акумулира додека гнилите дрвја не се запалат или не се најдат на менито на инсектите или микробите - јаглерод диоксид и метан се произведуваат како нуспроизводи од согорувањето или варењето на дрвото.

Колку е поголема стапката на распаѓање, толку побрзо складираниот јаглерод завршува во атмосферата и го комплицира проблемот со климатските промени. Ако, од друга страна, распаѓањето се одвива побавно, обемот на јаглеродни резерви се зголемува, што резултира со побавна акумулација на штетни гасови во атмосферата.

На термитите им одговара топло и не премногу влажно време

За да стигнат до своите наоди, истражувачите најпрво развиле протокол за мерење на брзината со која термитите јадат гнило дрво, а тестирањето го извршиле во екосистемите на саваната и прашумите во Квинсленд, на североистокот на Австралија.

На неколку различни места на земја поставиле дрвени блокови покриени со мрежа. Половина од дрвените блокови имале мали дупки во мрежата низ кои можеле да поминат термитите, додека останатите немале никакви отвори, што значи дека пристап можеле да имаат само микроорганизми.

На секои шест месеци, научниците собирале дрвени блокови, забележувајќи го брзото гниење на оние со мали дупки од термити во мрежата. Тоа значи дека придонесот на инсектите во распаѓањето бил голем.

Барем таква била ситуацијата во Квинсленд.

Авторите добија увид во однесувањето на термитите од другите делови на нашата планета благодарение на нивните колеги кои поставиле дрвени блокови на повеќе од 130 локации на 6 континенти. Соработката им овозможила да дојдат до заклучок дека ненаситноста на дрвгојадните инсектите зависи од климатските фактори како што се температурата и врнежите: гнилото дрво исчезнало седум пати побрзо кога температурата се зголемила за 10 степени Целзиусови.

Најмногу изумрена вегетација термитите консумирале во топлите предели со ниска или нормална средна годишна количина на врнежи, како што се на пример тропските шуми и супстропските пустини. Појавата се објаснува со тоа што овие инсекти можат да дојдат до вода длабоко во земјата при нивната потрага по храна.

На листата на губитници на фронтот на глобалното затоплување има многу видови, вклучувајќи го и нашиот. Термитите се меѓу ретките кои нема да го извлечат подебелиот крај - ги чека, меѓу другото, поголема територија за населување. Но, нивното ширење, како и забрзаниот метаболизам при зголемени температури, ќе станат дополнителен предизвик за климатските активности.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе