УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Клоп: Лошиот напад е наш заштитен знак сезонава

Ливерпул синоќа одигра без голови на реваншот со Реал Мадрид и не успеа да ја надокнади негативата. Според германскиот стратег, елиминацијата е поради потфрлувањето на првиот натпревар.

Кралскиот клуб со 3:1 славеше на првиот натпревар во Мадрид, разлика која „Црвените“ синоќа не успеаја ни да ја начнат, а камо ли да ја надокнадат.

Ливерпул не постигна ниту еден гол иако имаше шанси, но нападот едноставно не беше на висина на задачата.

„Лошата завршница на шансите некако е наш заштитен знак сезонава. Имавме куп натпревари кои требаше да ги победиме. Знаеме колку пати Мо Салах постигнувал гол со затворени очи. Но, тоа не беше случај сега“, вели Јирген Клоп.

Тој е задоволен од играта на неговите избраници, но не и од заврпницата во нападот.

„Играта, генерално, беше добра. Одигравме доста добро и имавме одлични шанси на почетокот од натпреварот. Да искористевме барем една, ќе го отворевме натпреварот. Но, треба да се користат овие клучни моменти. Дали и кога не е важно. Не дадовме гол и потоа искуството на Реал Мадрид си го направи своето. Не го загубивме двобојот сега, го загубивме во Мадрид“, смета тој.

Ливерпул испадна од Лигата на шампионите, а ризикува наредната сезона да не игра во ова натпреварување. Во Премиер лигата е на 6. место и се бори да се најде помеѓу првите четири. По лошата серија, сега имаат три победи во низа.

„Испаѓањето нема негативно да ни влијае. Го обожаваме ова натпреварување и поради најразлични причини е многу важно за овој клуб“, заврши германскиот стратег.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Фудбал

Феран Торес, мајсторе!

Read more

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Read more

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе