УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Клоп: Се очекуваше наш нов кикс, не го дозволивме тоа

Стратегот на Ливерпул е задоволен од победата на гостувањето кај Лајпциг и тоа што неговиот тим не потклекна како што се предвидуваше.

Со головите на Мохамед Салах и Садио Мане во интервал од само шест минути од 53. до 58. минута го решија Лајпциг. Ливерпул со одлична предност од 2:0 патува на реваншот и со една нога е во четвртфиналето.

„Беше натпревар каков што сакавме, каков што ни беше потребен. Лајпциг можат да бидат навистина страшни, ги наттрчуваат противниците, навистина се добро физички потковани, но ги контролиравме на инзвонреден начин. Одигравме одличен натпревар и го добивме резултатот кој го заслуживме“, вели Јирген Клоп.

Има уште 90 минути кои овој пат ќе се играат на „Енфилд“.

„Се браневме навистина добро и одлично возвраќавме. Беше тежок натпревар со само два натпревара пауза од претходниот наш натпревар. Има реванш, свесни сме за тоа“, додава тој.

Со оглед на тоа што неговиот тим во овој натпревар влезе со една црна серија од три порази во низа, со право скептицизмот беше голем и се очекуваше нов пораз.

„Две години бевме супер, а сезонава имаме проблеми. Тоа е во ред. Многумина очекуваа наш нов кикс, но момците не го дозволија тоа“, гордо заврши Клоп.

Remote video URL
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Фудбал

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Read more

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе