Клоп удри по играчите за поразот од Саутемптон

Стратегот на Ливерпул е крајно незадоволен од прикажанато на своите играчи кои синоќа загубија минимално на гостувањето во Саутемптон.

Раниот гол на Дани Ингс постигнат уште во 2. минута го реши натпреварот бидејќи до крајот актуелниот шампион не успеа да го најде патот до мрежата на голманот Фрејзер Форстер кој немаше ни многу работа бидејќи фудбалерите на Клоп само двапати го примораа да интервенира.

„Почетокот на натпреварот најмногу ме вознемири. Не само примениот гол, туку играта генерално. Честитки до Саутемптон, заслужија. Совршено добро знаевме што да очекуваме од противникот, не можеше да нѐ изненадат, а сепак бевме изненадени. Како игравме на почетокот, каде губевме топки, не е некоја наука за да се види. Требаше многу подобро да одиграме, а ние препуштивме сè во рацете на противникот“, изјави Клоп за BBC.

„Едноставно не бевме добри. Тоа се случува кога немаш моментум. Требаше и мораше да направиме многу повеќе шанси. Мане требаше да добие пенал, а имаше и игра со рака. Не е изговор за очајната игра, туку дека може да се освои бод кога ти е дадена шанса. Сега мора да покажеме дека знаеме да се издигнеме“, смета Клоп.

Remote video URL

Ова беше само втор пораз за Ливерпул сезонава кој сѐ уште е прв, но има исто бодови како и Манчестер Јунајтед кој има и натпревар помалку, а, интересно, разликата помеѓу Ливерпул и седмопласираниот Евертон е само 4 бодови.

реклама

Фудбал

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Read more

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Read more

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Read more

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе