Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Репрезентативецот на Албанија, Мирлинд Даку ќе биде казнет од неговиот клуб Рубин поради навредите за Србија и Македонија изречени по натпреварот против Хрватска (2:2) во второто коло на Европското првенство во Германија.

Соопштението на клубот го пренесуваме во целост:

„По натпреварот на ЕП 2024 за репрезентацијата на Албанија против Хрватска, напаѓачот Мирланд Даку упати навредливи извици. Нашиот клуб ја препознава одговорноста за ситуацијата. ФК Рубин претставува мултинационален тим и секогаш се придржува до принципите на почит и еднаквост, категорично осудувајќи ги сите форми на дискриминација и навреди на национална, верска или расна основа. По враќањето во клубот, фудбалерот ќе биде подложен на дисциплински и финансиски санкции. Ќе се одржи и информативен разговор со сите играчи на клубот за да се избегнат слични инциденти во иднина“, велат од Рубин.

Даку, роден во Гњилане, инаку фудбалер на Рубин од Казан, додека го славеше нерешениот резултат со навивачите го зеде мегафонот и извика пцовка упатена кон Македонцте.

Даку потоа се најде на удар на јавноста, побарана беше реакција и казна од УЕФА, па веројатно затоа јавно се огласи и се извини.

„Најпрво сакам да им се заблагодарам на оние кои нè поддржаа и во добри и во лоши моменти. Само оние кои се на терен знаат какви емоции ве носат и какво е чувството кога играте за репрезентацијата со нашето мото ‘Албанија без граници’“, напиша Даку на Instagram.

Без разлика на неговото извинување, се очекува УЕФА да реагира на срамното однесување на фудбалерот на натпреварот од ЕП.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Фудбал

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Read more

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Read more
 

Спорт

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе