Кое е најдоброто време за читање?

Во денешниот брз ритам на живеење, на многумина им е тешко да одвојат време за читање. Но кога знаеме колку тоа може да биде позитивно за нашата психа, вреди да се потрудиме.

Читањето книги има многу предности, ја развива фантазијата, ни помага да учиме, не усреќува и поттикнува подобра меморија. Сепак, дали знаете што е најдобро да читате во текот на денот?

Реализам за наутро

Наутро, од 10 до 12 часот најдобро е да не читате фикција бидејќи тоа е време кога нашиот мозок е најостар. Истражувачите велат дека причина зошто е подобро да не читате фикција наутро е затоа што вашето тело сака да се разбуди и стимулира.

Читањето во текот на утрото има многу предности како намалување на стресот, зголемена креативност, подобри комуникациски вештини, подобра меморија.

Според судија, шест минути непрекинато читање секој ден може да го намали нивото на стрес за 68 проценти. Читањето е одлично за вежбање на умот и одржување на мозокот во форма.

Фикција пред спиење

Фикцијата помага да го смирите умот и полесно да заспиете, особено ако страдате од несоница. На некои луѓе читањето пред спиење им помага полесно да заспијат.

Ако сакате читањето да ви помогне при заспивањето, ова е одлична тактика.

Тагови
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Книги

Снежана Стојчевска: Поезијата е огледало и на крајот секој ќе си се види себе во неа

Read more

15-те најимпресивни библиотеки во светот

Read more

Кое е најдоброто време за читање?

Read more

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Read more
 

Магазин

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе
  • filter

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Читај повеќе

Како да го изберете идеалниот стан за живеење под кирија?

Читај повеќе