Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Б.С.Б.
/ 29.11.2022 / 17:53

Многу луѓе мислат дека утрото е најдобро време за вежбање, но за некои, будењето наутро е тешка задача. Од друга страна, има и такви кои сметаат дека утринското вежбање е смирувачки, ефикасен и здрав начин за започнување на денот.

Кога е вистинското време за вежбање и дали тоа има влијание на слабеењето?

Вежбањето наутро

Утринското вежбање има многу придобивки. Прво, вежбањето во раните утрински часови додава дополнителни часови на вашиот ден. Исто така, го завршувате тренингот пред да започне вашиот напорен ден. Утринското вежбање дава силна доза на ендорфин, со што ќе бидете изложени на помалку стрес и ќе имате смирен ум.

Студија објавена во Medicine and Science in Sports and Exercise покажа дека жените кои пешачеле 45 минути наутро биле помалку во искушение да јадат нездрава храна во текот на денот. Тоа им помогнало да бидат и физички поактивни во текот на денот.

Вежбањето наутро може да го зајакне вашиот метаболизам, што значи дека ќе продолжите да согорувате калории во текот на денот. Откриено е дека повеќе го подобрува спиењето во споредба со вежбањето навечер или во секое време пред спиење.

Вежбањето навечер

Способноста на телото да се покаже најдобро е во попладневните часови, пишува Healthline. Од 14:00 до 18:00 часот температурата на телото е највисока. Како што температурата на телото се зголемува, тоа ја оптимизира функцијата и силата на мускулите, што значи дека вашето тело е повеќе подготвено за вежбање во тој период.

Срцевиот ритам и крвниот притисок се исто така најниски во доцните попладневни часови и навечер, што ја намалува можноста за повреда и може да ги подобри перформансите на вежбањето. Сепак, не се препорачува да тренирате веднаш пред спиење, бидејќи тоа може да влијае на квалитетот на сонот.

Без разлика во кое време вежбате, факт е дека придобивките од редовното вежбање се огромни за целокупното здравје. Од помал стрес до подобра мобилност на телото, кондиција и флексибилност, вежбањето помага на многу начини.

Редовното вежбање во комбинација со урамнотежена исхрана е клучот за слабеење и за одржување на здравјето.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фит

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Навистина се слабее пет килограми со пешачење секој ден цел месец

Read more

Какви тренинзи нема да ви помогнат во слабеењето?

Read more

Стопете 500 калории со 30 минути вежбање во домашни услови

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе