Кое овошје може да биде опасно за луѓето со дијабетес?

Овошјето се смета за една од најздравите ужини. Не само што содржи витамини и влакна, туку е нискокалорично. Но, одредено овошје, кое има повисок гликемиски индекс, може да биде опасно за дијабетичарите.

Гликемискиот индекс се користи за одредување колку брзо некоја изедена храна го зголемува нивото на гликоза во крвта. Така на пример, додека црните рибизли имаат гликемиски индекс 15, кај зрелите банани изнесува 60.

Нискиот гликемиски индекс изнесува од 0 до 55, средно високиот е од 56 до 59, додека високиот гликемиски индекс е 70 и повеќе.

„Храната со повисок гликемиски индекс може да го натера телото да се обиде да произведе бран од инсулин за да се спротивстави на јаглехидратите, а вообичаена последица од тоа е чувството на глад“, пишува Diabetes.co.uk.

За луѓето со дијабетес ова може да биде многу опасно бидејќи способноста на телото да го контролира нивото на гликоза во крвта е намалена или воопшто не постои.

Овошје со висок гликемиски индекс се банани, портокали, манго, грозје, круши, суво грозје и урми.

Овошје со низок гликемиски индекс се зрнесто овошје, сливи, киви и грејпфрут.

Намирници со низок гликемиски индекс се житарки од цело зрно, грав, леќа и други и треба да бидат дел од здравата, балансирана исхрана заедно со овошјето. Сепак, храната со висок гликемиски индекс не е нужно нездрава и не секоја храна со низок гликемиски индекс е здрава. Така на пример, лубеницата и пашканатот се намирници со висок гликемиски индекс, додека чоколадниот колач има низок.

Примери на други намирници со висок гликемиски индекс се шеќерот, слатките безалкохолни пијалаци, белиот леб, компирот и белиот ориз.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Здравје

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Read more

Лекарите открија скриен ран знак на замастен црн дроб

Read more

Како да препознаете дека на организмот му недостасува вода?

Read more

Витамини и минерали што не треба да се земаат заедно

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе