Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Факт е дека урамнотежениот појадок ни дава доза на одлична утринска енергија и го подобрува метаболизмот, нивото на гликоза во крвта, расположението и концентрацијата. Но, кога е најдобро време за појадок?

Според нутриционистката и поранешна атлетичарка Ријан Стивенсон, не постои универзално време од денот за појадок.

„Но, добро правило е да имате најмалку 12 часа помеѓу вечерата и појадокот. Затоа, ако сте завршиле со вечерата во 19:30, почекајте до 7:30 часот пред да појадувате", изјави таа.

Она што многумина го велат е дека оптималното време за појадок е помеѓу 7 и 9 часот наутро, во рок од еден час по будењето. Во овој период телото е подготвено да прими енергија и хранливи материи кои ќе го започнат метаболизмот и ќе обезбедат енергија за утринските активности.

Подолгиот временски интервал помеѓу оброците може да даде подобри резултати кога станува збор за здравјето на цревата и за забрзување на метаболизмот.

Што јадете е исто толку важно како и кога појадувате. Квалитетниот појадок богат со протеини, влакна и фитонутриенти е клучен. Ова ќе помогне да се регулира нивото на гликоза во крвта, енергијата и навиките за исхрана во текот на денот.

И избегнувајте сладок појадок. Крофните, белите пецива и некои житарици ќе ви ја зголемат гликозата во крвта, а потоа повторно ќе опаднат неколку часа подоцна, оставајќи ве чувство на тромавост и борба со мозочна магла.

Оброк богат со јаглехидрати, протеини и здрави масти обезбедува стабилна енергија и концентрација во текот на утрото.

Зошто да не се прескокнува појадокот?

Калориите се начин за мерење на количината на енергија што вашето тело ја добива од храната што ја јадете. Постојаното прескокнување на појадокот во основа значи дека внесувате помалку калории отколку што му треба на вашето тело, особено по спиење (постот) цела ноќ. Ова, пак, може да го „забави вашиот метаболизам, да го зголеми стресот и да го ослаби вашиот имунолошки систем“, вели Ријан. Едноставно кажано, нема да биде добро за вас.

За здрав појадок, изберете храна која е богата со хранливи материи и обезбедува долготрајна енергија, како што се:

Овесна каша со овошје и јаткасти плодови: Овесната каша е одличен извор на влакна и протеини, додека овошјето и јаткастите плодови обезбедуваат витамини, минерали и здрави масти.

Јајца и авокадо на интегрален леб: Овој оброк е богат со протеини, здрави масти и влакна и обезбедува долготрајна енергија.

Јогурт со мед и чиа семе: Јогуртот е одличен извор на калциум и протеини, додека чиа семето додава влакна и омега-3 масни киселини.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Здравје

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе