Кога е време за нови бришачи?

Сончевата светлина и атмосферските услови го менуваат материјалот толку многу што со текот на времето станува потежок и ги губи своите својства.

Есенскиот дожд и првото навестување за зимата уште еднаш ја оживеа приказната за четкичките на бришачите.

Германскиот авто клуб (ADAC) со истражување дојде до сознанија дека, без оглед на интензитетот на употреба на бришачите, четкичките се стигнати за менување по само 24 месеци, односно 2 години.

Сончевата светлина и атмосферските услови го менуваат материјалот толку многу што станува потежок и ги губи потребните својства. Односно, четкичките повеќе нема да го чистат стаклото како и кога биле нови.

Се препорачува да ги промените навреме, бидејќи тие се важен дел од опремата на вашиот автомобил кога станува збор за безбедноста при возењето. Особено ако се малку постари и ако забележите дека повеќе не ја отстрануваат водата од шофершајбната како порано.

Колку често ВИЕ ги менувате бришачите на вашиот автомобил?

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Авто новости

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Read more

Suziki го претстави новиот S-Cross

Read more

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Read more

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Read more
 

Автомобили

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Читај повеќе

Тјунираната Opel Insignia сега е помоќна и поагресивна

Читај повеќе

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

Читај повеќе

Зошто е важно да ги чистите паднатите лисја врз автомобилот?

Читај повеќе