Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Во време на пандемија на COVID-19 државите низ светот презедоа различни рестриктивни мерки за намалување на ширењето на болеста. Некои земји веќе прогласија крај на епидемијата, но смртоносниот респираторен вирус е сè уште присутен.

СЗО прогласи пандемија, а многумина ги интересира кога таа ќе заврши. Алекс Розентал во ова интересно видео на TED-Ed објаснува три главни стратегии кои владите може да ги преземат за да се справат пандемијата.

Во првата станува збор за имунитет на стадо, владата не прави ништо, дозволува вирусот да се рашири, луѓето да се заразат и да го минат тој период на создавање антитела. Но, по цена на голем број човечки животи. Има и друг начин на стекнување имунитет. Владата воведува рестриктивни мерки, научниците имаат време да го истражат вирусот и да создадат вакцина. Во меѓувреме се прави тестирање на населението, се изолираат носителите на вирусот, се ставаат под карантин оние заразените и луѓето со кои биле во контакт и физичка дистанца. Дури и со вакви строги мерки се случува смрт на стотици луѓе. Некои градови повторно се отворени по карантин, враќајќи ја економијата во живот, но по појава на нови случаи рестрикцијата се враќа. За неколку години, по појава на безбедна вакцина примена од 40% до 90% од населението е можно да се стекне колективен имунитет. Третата идеја е да се направи комбинација од целосен карантин, социјална дистанца и рестрикции во патување. Типично во време на пандемија е кога една земја го има пикот, во друга да се појават првите случаи. Во координација со овие мерки подеднакво во земјите пандемијата би можела да заврши за неколку месеци, со мал број загубени животи. Но, тука се и други фактори како носители и пренос од животни. Тогаш, кое решение е најдобро?

Вакцината е најбавното, но најбезбедното решение. Ако пандемијата заврши пред појава на вакцина, вирусот ќе остане сезонски, а вакцината ќе продолжи како начин на имунизација.

Remote video URL
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Здравје

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Знаци кои покажуваат дека не пиете доволно вода

Read more

Имунитетот на COVID-19 е поголем од тоа што го покажуваат тестовите

Read more

Магазин

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе
  • filter

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Читај повеќе

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе