Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Александра Спасеска
/ 14.08.2020 / 11:26

#НаТочак, групата ентузијасти чија заедничка цел е подобро велосипедско Скопје, продолжува со активности за кревање на свеста и промовирање на културата на користење велосипед како превозно и рекреативно средство.

Преку социјалните мрежи, групата ја сподели веста за новата велосипедска патека што во јули беше отворена долж брегот на Средоземното Море во Турција, долга 25 километри, една од најдолгите во регионот.

Оваа патека е од големо значење за локалците, но и за туристите. Можете да се восхитувате на шумите од една и морето од друга страна. Патеката е  дел од намерите на Турција за промовирање на поздрав стил на живот и намалување на загадувањето од возилата. Државата планира да изгради 4.775 километри велосипедски патеки до 2023 година по повод 100-годишнината од постоењето на Република Турција, нагласуваат од #НаТочак.

Овие ленти и патеки на иницијатива на Турција ќе бидат интегрирани во ЕуроВело мрежата која се состои од 15 велосипедски рути на долги дистанци кои велосипедски го поврзуваат европскиот континент.

На ОВОЈ линк може да најдете интерактивна мапа со информации за сите рути.

#НаТочак потсетуваат дека две од нив, рута 11 и рута 13, е планирано да минуваат низ Македонија и нагласуваат дека „не ни треба иницијатива, треба само да ги спроведеме“.

Според планот на Турција, велосипедски патеки се планирани за урбана средина, но и за природа, меѓу населени места и во рамки на национални паркови. На пример, велосипедска патека се планира да ги поврзе Измир и Анталија, рута која ќе поврзе повеќе популарни резорти за одмор, но и повеќе историски локалитети.

Според правила и стандарди донесени во Турција во 2019 година, задолжителна е вклученоста на велосипедски патеки и велосипедски паркинг во урбанистичките планови. Исто така, велосипедските ленти се интегрираат со јавниот превоз.

Стандардите за првпат дефинираат и „велопати“ (велосипедски автопати), велосипедски мостови и тунели, значајна промена за држава во која во моментов велосипедистите се изложени на огромен ризик делејќи го просторот со автомобилите, објави групата, цитирајќи го текстот на турски Daily Sabah.

„Ваква промена сакаме да видиме и кај нас. За тоа ни треба Министерство за транспорт и врски со визија за 21-ви век. Ова Министерство е надлежно за сите стандарди за урбанистичко планирање, низ него минуваат сите урбанистички планови и инфраструктурни проекти.

Ова Министерство треба да донесе Правилник за велосипедска инфраструктура и како носител (во соработка со други министерства) Стратегија за развој на велосипедскиот сообраќај на ниво на државата.

Па секој Град да мора да ги носи урбанистичките планови во склад со Планови за одржлива мобилност и да мора да вклучуваат мрежа на велосипедски патеки во рамки на градот.

Па да видиме велосипедски поврзувања меѓу населени места и туристички дестинации...

Па да се спроведат Еуровело рутите по текот на Вардар и низ источна Македонија...

Да се шири железничката мрежа и да се интегрира со велосипедскиот сообраќај...“, апелираат од #НаТочак.

Во прилог, од групата ја споделуваат нивната Црвена линија бр 3. Меѓуградски велосипедски сообраќај и велосипедски туризам од 10-те #ЦрвениВелоЛинии испратени до сите политички партии уште во март.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Живот

На 62 изгледа 20 години помлада: Кога ќе ме видат со синот мислат дека ми е сопруг

Read more

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Read more

Кои хороскопски знаци најмногу ќе го почувствуваат ретроградниот Меркур?

Read more

Шварценегер по вакцинирањето: Појдете со мене ако сакате да живеете

Read more
 

Магазин

Пет трикови за зима без настинки

Читај повеќе

Дали ве бие глас на лош љубовник?

Читај повеќе

Денеска е 21. ден од 21. година од 21. век

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Домашни еклери

Читај повеќе

Најмладиот член на кавадаречката библиотека има четири години, а најстариот 89

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

На 62 изгледа 20 години помлада: Кога ќе ме видат со синот мислат дека ми е сопруг

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија: Чао, журим!

Читај повеќе